Skip to content

1120 50th St(Unit C0105)North Bergen, NJ 07047

Built 1962

Last Sale Price
$147,480
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block162
Lot12.03
QualifierC0105
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage559
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
43%
Improvement Value:$78,900
57%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,413+7.3%
2024$2,248-34.0%
2023$3,406+2.1%
2022$3,336+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,480
DeedBook 8415, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1962