Skip to content

1140 50th StNorth Bergen, NJ 07047

Vacant Land

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
May 16, 1997

Property Information

Block162
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,269+7.3%
2024$2,115+15.8%
2023$1,826+2.1%
2022$1,788+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 5148, Page 262

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4788, Page 303