Skip to content

1164 50th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$698,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block162
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,595
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
33%
Improvement Value:$423,700
67%
Total Assessment$631,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,027+7.3%
2024$10,276-19.6%
2023$12,789+2.1%
2022$12,524+66.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$698,000

From:

To:

Sq Ft2,595DeedBook 9545, Page 118Recorded3/25/2021

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,505DeedBook 8719, Page 60Recorded3/8/2010

Property Built

Built

Year Built: 1921