Skip to content

1200 50th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 23, 2016

Property Information

Block162
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,412
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
42%
Improvement Value:$283,600
58%
Total Assessment$491,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,580+7.3%
2024$7,995-13.1%
2023$9,201+2.1%
2022$9,011+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 9150, Page 248Recorded10/7/2016

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 7402, Page 297Recorded11/23/2004

Property Sale

Sale
$231,750
DeedBook 6002, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1921