Skip to content

1301 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 24, 2010

Property Information

Block162
Lot72
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,246
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,600
46%
Improvement Value:$324,000
54%
Total Assessment$599,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,475+7.3%
2024$9,761-1.8%
2023$9,938+4.8%
2022$9,483+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941