Skip to content

1145 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block162
Lot88
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,651
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
51%
Improvement Value:$238,800
49%
Total Assessment$486,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,504+7.3%
2024$7,925+6.4%
2023$7,445+2.1%
2022$7,291+38.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,223DeedBook 9417, Page 437Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5270, Page 50

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5159, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1921