Skip to content

5901 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1959
Industrial

Last Sale Price
$20,500,000
Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block168
Lot1.021
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-B
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage---
Acreage3.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,830,800
69%
Improvement Value:$5,299,800
31%
Total Assessment$17,130,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$299,272+7.3%
2024$278,886+78.1%
2023$156,568+2.1%
2022$153,331+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$20,500,000

From:

To:

DeedBook 9637, Page 805NU CodeAffiliated entity (3)Recorded2/4/2022

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook 5741, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1959