Skip to content

1701 53rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 16, 2016

Property Information

Block171
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1S-B-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,800
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,100
52%
Improvement Value:$164,500
48%
Total Assessment$342,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,985+7.3%
2024$5,578-4.9%
2023$5,865+2.1%
2022$5,743+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5916, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1971