Skip to content

1703 53rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Date
Apr 19, 1985

Property Information

Block171
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1S-B-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage900
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,900
48%
Improvement Value:$201,500
52%
Total Assessment$387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,768+7.3%
2024$6,307+4.3%
2023$6,046+2.1%
2022$5,921+0.1%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-021668-10

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3451, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1971