Skip to content

5212 Tonnelle Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1906

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block171
Lot15.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningC2
Sq Footage1,852
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
46%
Improvement Value:$252,000
54%
Total Assessment$470,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,220+7.3%
2024$7,660+20.2%
2023$6,374+2.1%
2022$6,242+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$549,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 9691, Page 593Recorded8/22/2022

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 9050, Page 145

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,688DeedBook 9050, Page 146Recorded7/9/2015

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,688DeedBook 8741, Page 198NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded7/13/2010

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 7325, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1906