Skip to content

1604 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2011

Property Information

Block175
Lot71.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-R
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,380
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,800
46%
Improvement Value:$304,900
54%
Total Assessment$563,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,848+7.3%
2024$9,177+12.5%
2023$8,159+2.1%
2022$7,990+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966