Skip to content

5211 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 26, 2008

Property Information

Block179
Lot29.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,371
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,000
56%
Improvement Value:$215,300
44%
Total Assessment$492,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,600+7.3%
2024$8,015+13.4%
2023$7,070+2.1%
2022$6,924+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,371DeedBook 8637, Page 533Recorded12/3/2008

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 7570, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1921