Skip to content

1405 10th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block17
Lot11.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,294
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
68%
Improvement Value:$109,900
32%
Total Assessment$344,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,025+7.3%
2024$5,615-15.7%
2023$6,661+2.1%
2022$6,523+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 9590, Page 259NU CodeUndivided interest (8)Recorded8/18/2021

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5178, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1916