Skip to content

1409 10th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Feb 25, 2011

Property Information

Block17
Lot9.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,126
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
48%
Improvement Value:$254,800
52%
Total Assessment$489,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,557+7.3%
2024$7,974-2.2%
2023$8,153+2.1%
2022$7,985+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

Sq Ft2,126DeedBook 8780, Page 535Recorded3/7/2011

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6090, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1916