Skip to content

5209 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Oct 25, 2016

Property Information

Block182
Lot18.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,160
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,400
43%
Improvement Value:$333,000
57%
Total Assessment$587,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,262+7.3%
2024$9,563+3.3%
2023$9,254+2.1%
2022$9,062+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9156, Page 744Recorded11/9/2016

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5915, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1971