Skip to content

1616 53rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block183
Lot24.012
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,704
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,500
55%
Improvement Value:$194,100
45%
Total Assessment$432,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,558+7.3%
2024$7,043+6.8%
2023$6,596+2.1%
2022$6,460+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 8853, Page 645Recorded6/12/2012

Property Sale

Sale
$137,234
DeedBook 5619, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1921