Skip to content

1136 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block193
Lot20.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,618
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,400
53%
Improvement Value:$222,400
47%
Total Assessment$475,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,312+7.3%
2024$7,746+16.1%
2023$6,672+2.1%
2022$6,534+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,618DeedBook 9724, Page 794Recorded2/3/2023

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,097DeedBook 9618, Page 767Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,178DeedBook 8961, Page 834Recorded3/14/2014

Property Sale

Sale
$82,000

From:

To:

Sq Ft1,178DeedBook 8946, Page 616Recorded12/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 1921