Skip to content

1138 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$411,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block193
Lot20.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,300
68%
Improvement Value:$128,100
32%
Total Assessment$406,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,100+7.3%
2024$6,616+48.0%
2023$4,472+2.1%
2022$4,379+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$411,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 9560, Page 914Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4589, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1921