Skip to content

5307 Kennedy Blvd

North Bergen, NJ 07047

Built 1938
Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 21, 2015

Property Information

Block193
Lot45.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description1S-B-I
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage4,888
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
13%
Improvement Value:$760,500
87%
Total Assessment$877,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,335+7.3%
2024$14,291+5.1%
2023$13,602+2.1%
2022$13,321+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938