Skip to content

5218 Meadowview AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 23, 2004

Property Information

Block195
Lot13.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,236
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,500
45%
Improvement Value:$342,200
55%
Total Assessment$626,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,948+7.3%
2024$10,203-12.8%
2023$11,700+2.1%
2022$11,458+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 7385, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1971