Skip to content

5814 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Apr 10, 2020

Property Information

Block198
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
37%
Improvement Value:$383,400
63%
Total Assessment$608,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,629+7.3%
2024$9,905+27.1%
2023$7,790+2.1%
2022$7,629+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft3,600DeedBook 9507, Page 15Recorded9/9/2020

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 8659, Page 318

Property Sale

Sale
$599,900
DeedBook 8079, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1921