Skip to content

5820 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2002

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 13, 2003

Property Information

Block198
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,025
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
47%
Improvement Value:$280,400
53%
Total Assessment$530,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,266+7.3%
2024$8,635-33.2%
2023$12,935+2.1%
2022$12,668+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,025DeedBook 7152, Page 37NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/15/2003

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5856, Page 252