Skip to content

6108 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block204
Lot654.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,281
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,600
49%
Improvement Value:$237,200
51%
Total Assessment$460,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,050+7.3%
2024$7,502+18.7%
2023$6,321+2.1%
2022$6,191+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,281DeedBook 9649, Page 210Recorded3/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1921