Skip to content

1430 62nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2018

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block205
Lot25.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,976
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
38%
Improvement Value:$407,700
62%
Total Assessment$657,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,490+7.3%
2024$10,707-13.9%
2023$12,438+2.1%
2022$12,181+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 9708, Page 244Recorded11/7/2022

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft2,618DeedBook 9433, Page 116NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft2,964DeedBook 9057, Page 657Recorded8/14/2015