Skip to content

1432 62nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2018

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Nov 11, 2024

Property Information

Block205
Lot25.05
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,976
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
38%
Improvement Value:$403,100
62%
Total Assessment$653,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,410+7.3%
2024$10,632-14.8%
2023$12,484+2.1%
2022$12,226+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 9863, Page 434Recorded11/25/2024

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,964DeedBook 9381, Page 610NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft2,964DeedBook 9057, Page 660Recorded8/14/2015