Skip to content

6206 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block205
Lot626.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,527
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
65%
Improvement Value:$135,600
35%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,824+7.3%
2024$6,359+41.6%
2023$4,489+2.1%
2022$4,396+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 7830, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1921