Skip to content

6210 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 22, 2005

Property Information

Block205
Lot77.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,335
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
62%
Improvement Value:$196,600
38%
Total Assessment$518,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,060+7.3%
2024$8,443-20.5%
2023$10,623+2.1%
2022$10,404+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8007, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1951