Skip to content

6319 Granton AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 24, 2014

Property Information

Block208
Lot101.022
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,082
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,500
36%
Improvement Value:$467,000
64%
Total Assessment$727,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,709+7.3%
2024$11,844+7.8%
2023$10,986+2.1%
2022$10,759+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft3,082DeedBook 9014, Page 415NU CodeBankruptcy (13)Recorded12/31/2014

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 7562, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1961