Skip to content

6604 Bergenwood AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Jun 28, 2000

Property Information

Block218
Lot68.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningC1
Sq Footage3,276
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,500
30%
Improvement Value:$437,800
70%
Total Assessment$626,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,941+7.3%
2024$10,196-6.3%
2023$10,887+2.1%
2022$10,662+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5650, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1921