Skip to content

1000 Paterson Plk RdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Jan 9, 2004

Property Information

Block21
Lot17.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,929
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,100
38%
Improvement Value:$246,300
62%
Total Assessment$396,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,925+7.3%
2024$6,453-2.2%
2023$6,596+2.1%
2022$6,460+0.1%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-006562-15

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7234, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1916