Skip to content

1012 Paterson PlkNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 22, 2013

Property Information

Block21
Lot9.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage1,968
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
42%
Improvement Value:$335,100
58%
Total Assessment$575,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,047+7.3%
2024$9,363+34.4%
2023$6,965+2.1%
2022$6,821+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 7227, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1916