Skip to content

6902 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$293,361
Last Sale Date
Feb 12, 2022

Property Information

Block226
Lot23.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage740
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
77%
Improvement Value:$71,900
23%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,407+7.3%
2024$5,039+7.5%
2023$4,688+2.1%
2022$4,591+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$293,361

From:

To:

Sq Ft740DeedBook 9649, Page 380Recorded3/14/2022

Property Sale

Sale
$201,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 9068, Page 768Recorded10/13/2015

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 8694, Page 968NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/22/2009

Property Sale

Sale
$280,100

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 8095, Page 13Recorded1/13/2007

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7889, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1921