Skip to content

6710 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1967

Last Sale Date
Dec 13, 1991

Property Information

Block227
Lot9.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,244
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
44%
Improvement Value:$359,500
56%
Total Assessment$639,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,172+7.3%
2024$10,411+1.1%
2023$10,295+2.1%
2022$10,083+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4454, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1967