Skip to content

1127 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jun 17, 2024

Property Information

Block22
Lot42.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,000
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,600
52%
Improvement Value:$151,300
48%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,519+7.3%
2024$5,143-13.8%
2023$5,964+2.1%
2022$5,841+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 9833, Page 981Recorded7/15/2024

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 7458, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1950