Skip to content

1115 12th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block22
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2S-A-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,306
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
64%
Improvement Value:$139,300
36%
Total Assessment$389,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,801+7.3%
2024$6,338+0.3%
2023$6,321+2.1%
2022$6,191+5.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,306DeedBook 9751, Page 813Recorded6/12/2023

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,234DeedBook 9441, Page 192Recorded10/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1916