Skip to content

6511 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block234
Lot33.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class47
Description1S-F-O
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,500
36%
Improvement Value:$504,800
64%
Total Assessment$789,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,789+7.3%
2024$12,850-15.9%
2023$15,270+2.1%
2022$14,955+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$920,000

From:

To:

Sq Ft3,080DeedBook 9711, Page 489Recorded11/22/2022

Property Sale

Sale
$593,000

From:

To:

Sq Ft4,192DeedBook 8101, Page 211Recorded1/18/2007

Property Sale

SaleMulti
$427,000
DeedBook 7812, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1961