Skip to content

1466 67th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Apr 1, 1996

Property Information

Block235
Lot11.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage817
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,500
68%
Improvement Value:$108,500
32%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,010+7.3%
2024$5,600+36.3%
2023$4,109+2.1%
2022$4,024+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4988, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1921