Skip to content

1474a 68 StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1974

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 22, 2020

Property Information

Block235
Lot81
QualifierC2101
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
44%
Improvement Value:$107,300
56%
Total Assessment$191,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,352+7.3%
2024$3,124+12.1%
2023$2,786+2.1%
2022$2,728+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 9493, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1974