Skip to content

6609 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Mar 29, 2000

Property Information

Block236.02
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,347
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,000
53%
Improvement Value:$234,200
47%
Total Assessment$502,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,773+7.3%
2024$8,176+2.9%
2023$7,943+2.1%
2022$7,778+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5612, Page 94

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5398, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4508, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1961