Skip to content

1514 69th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block240
Lot111
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description1.5S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,178
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,200
44%
Improvement Value:$296,300
56%
Total Assessment$531,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,285+7.3%
2024$8,653+24.3%
2023$6,959+2.1%
2022$6,815+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1931