Skip to content

7019 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Jul 8, 2013

Property Information

Block241.01
Lot94
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,661
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,100
58%
Improvement Value:$172,200
42%
Total Assessment$410,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,168+7.3%
2024$6,680+7.2%
2023$6,233+2.1%
2022$6,105+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,661DeedBook 8920, Page 333Recorded7/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1961