Skip to content

7012 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Dec 21, 2004

Property Information

Block241
Lot38.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,282
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
69%
Improvement Value:$122,300
31%
Total Assessment$392,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,853+7.3%
2024$6,387+28.5%
2023$4,969+0.0%
2022$4,969
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7454, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1921