Skip to content

6911 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block241
Lot46.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage5,366
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,000
28%
Improvement Value:$744,100
72%
Total Assessment$1,040,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,171+7.3%
2024$16,933+467.3%
2023$2,985+0.0%
2022$2,985
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020