Skip to content

1154 70th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Mar 27, 1997

Property Information

Block243
Lot66.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,106
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
52%
Improvement Value:$269,100
48%
Total Assessment$559,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,767+7.3%
2024$9,102-11.1%
2023$10,243+2.1%
2022$10,031+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5397, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1941