Skip to content

7053 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$7,650,000
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block243
Lot8.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,903
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,600
13%
Improvement Value:$722,800
87%
Total Assessment$826,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,437+7.3%
2024$13,454+31.3%
2023$10,243+2.1%
2022$10,031+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$7,650,000
DeedBook 9853, Page 262Recorded10/8/2024

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 7113, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1950