Skip to content

1212 70th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1,925,000
Last Sale Date
Dec 16, 2015

Property Information

Block243
Lot81.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description2S-B-I
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,759
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$840,000
54%
Improvement Value:$719,200
46%
Total Assessment$1,559,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,239+7.3%
2024$25,384-7.1%
2023$27,316+2.1%
2022$26,751+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,925,000

From:

To:

Sq Ft6,759DeedBook 9096, Page 401NU CodePost-appeal (29)Recorded2/3/2016

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft7,271DeedBook 8988, Page 355Recorded8/12/2014

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft7,271DeedBook 8953, Page 798NU CodeTax lien outstanding (9)Recorded1/14/2014

Property Sale

Sale
$832,500
DeedBook 7454, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1930