Skip to content

1307 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block244
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage4,372
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,000
43%
Improvement Value:$375,400
57%
Total Assessment$655,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,450+7.3%
2024$10,670+38.5%
2023$7,703+2.1%
2022$7,543+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916