Skip to content

1432 70th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2000

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 4, 2003

Property Information

Block245
Lot25.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage4,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,400
32%
Improvement Value:$582,000
68%
Total Assessment$859,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,014+7.3%
2024$13,991-20.1%
2023$17,512+2.1%
2022$17,150+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft4,200DeedBook 7116, Page 100Recorded8/22/2003

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5734, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5556, Page 209