Skip to content

7025 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block245
Lot29.022
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,025
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,100
70%
Improvement Value:$139,200
30%
Total Assessment$457,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,739+7.6%
2024$7,195+16.3%
2023$6,188+2.2%
2022$6,055+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961