Skip to content

1403 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1917

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block246
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,002
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,700
58%
Improvement Value:$217,100
42%
Total Assessment$511,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,941+7.3%
2024$8,332+22.7%
2023$6,789+2.1%
2022$6,649+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,002DeedBook 9405, Page 333Recorded5/23/2019

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,002DeedBook 9399, Page 992NU CodeAffiliated entity (3)Recorded5/2/2019

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5164, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1917